Systemowe zakłady bukmacherskie. System ⅔

systemy bukmacherskie - system 2 z 3

Z pewnością nie ma na świecie typera, który nie chciałby mieć swojego idealnego systemu obstawiania zakładów bukmacherskich. Niestety poza podróżami w czasie nie istnieje sposób, aby w 100% przewidzieć wynik meczu, więc w dużej mierze jesteśmy zdani na czysty przypadek, który wydaje się mieć decydującą rolę także w wydarzeniach sportowych.

Na szczęście istnieje coś takiego jak zakłady systemowe, które polegają na tym, że nawet jeśli się pomylimy przy typowaniu wyników przy niektórych wydarzeniach na naszym kuponie, wciąż możemy zgarnąć wygraną. Co prawda nie będzie ona tak duża jak w przypadku trafienia wszystkich wydarzeń, ale to zawsze wygrana. Dodatkowo dywersyfikujemy ryzyko i nie stawiamy wszystkiego “na jedną kartę”, co ma oczywiste korzyści zarówno dla nas jak i naszego portfela.

Rodzaje systemowych zakładów bukmacherskich

Na początek warto by napisać o specyfikacji takich zakładów. Otóż zazwyczaj można je opisać jako jeden lub wiele kuponów, na którym uwzględniliśmy różne typy kombinacji (tzw. bloki). Na te “bloki” składają się następujące typy zakładów, które możemy układać w ustalonej wcześniej kolejności:

  1. Zakłady solo – jest to taki zakład, który obejmuje pojedyncze wyrażenie. Jeśli będziemy mieli szczęście i np. poprawnie wytypujemy wynik, zgarniamy wygraną dla siebie.
  2. Zakłady ako – tzw. zakład akumulacyjny, który polega na tym, że zawiera co najmniej dwa zdarzenia, możemy na nim dowolnie zestawiać zdarzenia na poszczególne wyniki. Warto jednak wspomnieć, że nie jest to najbardziej opłacalny system bukmacherski.

Załóżmy, że chcemy trafić dwa zdarzenia na jednym kuponie AKO, jeśli postawimy tylko na mecze piłki nożnej i będziemy typować wygraną/remix/zwycięstwo mamy jedynie 11% szans na poprawne wytypowanie wyniku. Z każdym kolejnym obstawionym meczem zmniejszamy naszą szansę na to że cały kupon “wejdzie”, co jest dosyć znaną bolączką wszystkich typerów.

  1. Maxikombi – to taki rodzaj zakładu systemowego, w którym na jednym kuponie łączy różne kombinacje zakładów solo oraz AKO. Na kuponie znajdują się różne grupy lub bloki zakładów, które są zestawione w taki sposób, że w wypadku braku trafienia jakiegoś wydarzenia wciąż mamy szansę na wygraną. W zależności od tego ile grup znajduje się na naszym kuponie otrzymujemy tzw. margines błędu i możemy pomylić o określoną ilość razy. Np. w przypadku zakładu systemowego, który opiera się na 12 grupach możemy pomylić się do 11 razy.
  2. Patent – należy do tych bardziej złożonych systemów i opiera się na jednym tzw. pewniaku. Wybieramy 4 spotkania z oferty bukmachera, z których jednego musimy być pewni na 100%, jeżeli nie wytypujemy go poprawnie to nawet jeśli trafimy pozostałe 3 wydarzenia nie wygramy ani złotówki.

Warunkiem naszego powodzenia jest poprawne wytypowanie naszego “pewniaka”. Powiedzmy, że mamy wydarzenia oznaczone literami C, D, E oraz wydarzenie P, które jest pewniakiem. Jeśli oprócz tego ostatniego trafiliśmy również spotkanie C. To nasza wygrana będzie się składała z kuponu, na którym trafiliśmy wydarzenia C oraz P.

  1. Trixie – to system składający się z 3 typów, z których tworzymy 4 zakłady. Są to trzy podwójne i jedno potrójne zestawienie. Np. na kuponie mamy spotkania oznaczone literami A, B, C, jeśli chcemy je wykorzystać w systemie trixie powinniśmy wytypować następujące kombinacje: AB, AC, BC będą się liczyć jako trzy “podwójne” oraz ABC, który będzie się liczył jako kombinacja potrójna. W przypadku systemu trixie jedno ze spotkań musi być naszym “pewniakiem”, w przeciwnym wypadku możemy pożegnać się z potencjalną wygraną.

Systemowy zakład bukmacherski 2 z 3 – na czym polega?

Aby wytłumaczyć czym jest konkretnie system 2 z 3 wybierzemy 3 spotkania, które oznaczymy literami od A, B oraz C. Oznacza to, że otrzymujemy 3 kombinacje zakładów, czyli AB, AC oraz BC. Teraz wystarczy, że trafimy dwa zakłady z trzech, jeśli jedna kombinacja będzie prawidłowa to nasz kupon nie jest przegrany.

System 2/3 - na czym polega?

W zależności od tego ile zdarzeń będziemy dodawać na nasz kupon, część z nich będziemy musieli oznaczyć jako P – “pewniaki”, niech będą to np. spotkania o niskich kursach, co do których jesteśmy pewni np. mecz Legia – Warta z kursem 1.05. Kiedy wybieramy system z pewniakami pamiętajmy o tym, że brak trafionego wyniku w spotkaniu, którego jesteśmy pewni całkowicie przekreśla naszą szansę na wygraną.

Warto przypomnieć, że na tego typu kuponie, po umieścimy np. 13 zdarzeń pojedynczych możemy pomylić się aż 12 razy, a zakład nie będzie w 100% przegrany. Poniższa tabela może posłużyć za uzupełnienie informacji, które podaliśmy omawiając kupon maxikombi.

Ilość kombinacji
12345678910111213
System 1 z12345678910111213
System 2 z136101521283645556678
System 3 z141020355684120165220286
System 4 z15153570126210330495715
System 5 z1621561262524627921287
System 6 z1728842104629241716
System 7 z18361203307921716
System 8 z19451654951287
System 9 z11055220715
System 10 z11166286
System 11 z11278
System 12 z113
System 13 z1

Który system wybrać?

To pytanie, które z pewnością zadaje sobie wielu typerów. Jeśli będziemy stawiać kupon składający się z 6 selekcji i chcemy, żeby to był zakład systemowy, możemy go postawić jako 2 z 6, 3 z 6 jak i 5 z 6. Jeśli np. nie jesteśmy zbyt pewni wytypowanych wyników to możemy zdecydować się na system 3 z 6. Wówczas wygraną otrzymamy za trafienie trzech dowolnych spotkań z sześciu.

Jak wybrać system bukmacherski?

Warto mieć z tyłu głowy, że im więcej trafionych wyników, tym większa wygrana, np. jeśli zdecydowaliśmy się na system 3 z 6 to ewentualna wygrana będzie mniejsza niż w przypadku, gdybyśmy grali 4 albo 5 z 6.

Ta zasada się tyczy wszystkich pozostałych systemów, które przedstawiliśmy w tabeli powyżej. Pytanie o właściwy wybór systemu opiera się w znacznym stopniu o ich rodzaje, np. o wiele bardziej bezpiecznie będzie wybrać zakład 3 z 4 niż nabyć jeden kupon AKO ze wszystkimi wydarzeniami. Wówczas szansa na wygraną jest o wiele większa, ryzyko zdywersyfikowane a nasz umysł spokojniejszy, bo nie postawiliśmy wszystkiego na tzw. jedną kartę.

FAQ

Jakie są podstawowe systemy dostępne u wszystkich bukmacherów?

U wszystkich bukmacherów z całą pewnością znajdziemy zakłady SOLO oraz AKO, które są podstawowymi składowymi każdej oferty bukmacherskiej. U większości operatorów znajdziemy również system maxikombi, który zazwyczaj jest automatycznie “wpisany” w system danego operatora.

Który system bukmacherski jest najbardziej opłacalny?

Kwestia wyboru najbardziej opłacalnego systemu bukmacherskiego zależy od tzw. “zmiennych” tzn. co będzie dla nas wyznacznikiem owej “opłacalności” .Generalnie każdy typujący, który posiada np. paroletnie doświadczenie znajdzie swój opłacalny system.

Piotr

Urodzony w 1994 roku. Interesuje się tematyką digital marketingu. Uważnie śledzi trendy na rynku bukmacherskim, Prywatnie pasjonat literatury i obstawiania meczy e-sportowych. Prowadzi internetowy kwartalnik „Strona Czynna”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *