Co to jest handicap?

Handicap oferuje również

Świat zakładów bukmacherskich jest pełny pojęć, które niekoniecznie są znane nawet tym bardziej doświadczonym graczom. Bez wątpienia jednym z takich pojęć jest właśnie handicap. W tym artykule dowiesz się czym jest handicap, w jakich sytuacjach warto obstawiać handicapy, jacy legalni bukmacherzy w Polsce oferują zakłady z handicapem oraz jakie są różnice pomiędzy jego poszczególnymi rodzajami.

Handicap co to znaczy?

Na czym polega handicap? W wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza to swego rodzaju ułatwienie, czy udogodnienie. W zakładach bukmacherskich, tłumaczenie to przekłada się na liczbę bramek, punktów, setów itp. (w zależności od sportu), która jest przez bukmachera dodawana lub odejmowana od ostatecznego wyniku.

Handicap w zakładach bukmacherskich jest zatem sposobem na wyrównanie szans obu drużyn, jeszcze przed rozpoczęciem danego spotkania. Aby lepiej zrozumieć jak działa handicap, wykorzystajmy przykłady zakładów handicapowych. Obstawiając wygraną drużyny piłkarskiej A z handicapem +1.0 bramki, a mecz zakończy się remisem 1:1 to nasz kupon okaże się wygrany. Jest to spowodowane tym, że w ostatecznym rozrachunku dodając jedną bramkę na korzyść wytypowanej przez nas drużyny, wynik, który jest brany pod uwagę przez bukmachera to 2:1.

Głównym celem stosowania handicapu jest wyrównanie kursów bukmacherskich, poprzez opisane już wcześniej, zniwelowanie przewagi jednej z drużyn. Taki zabieg umożliwia np. kibicom słabszej drużyny postawienie zakładu na jej wygraną ze znacznie mniejszym ryzykiem. Handicap daje więc graczom wiele nowych możliwości i pozwala odczuwać emocje nawet w przypadku najmniej wyrównanego meczu.

Zakłady z handicapem

Zalety zakładów z handicapem

Zakłady z handicapem warto używać przede wszystkim dlatego, że umożliwiają indywidualne dostosowanie kursów bukmacherskich przez gracza, ale też urozmaicają zabawę. Dzięki handicapowi, jako sympatycy pewnego zespołu możemy “dać im większe szanse”, a jednocześnie znormalizować poziom ryzyka, które ponosimy.

Jeżeli zakładamy się przy użyciu handicapu możemy także liczyć na zmniejszone marże bukmacherskie, dzięki czemu kursy stają się wyższe, a my, jako gracze mamy więcej do wygrania.

Kolejną zaletą obstawiania z handicapem jest nieco inny niż zazwyczaj, sposób odczytywania wyniku meczu. W zakładach bukmacherskich wynik końcowy meczu w odniesieniu do poszczególnej drużyny to oczywiście: wygrana, przegrana lub remis. W klasycznych zakładach możemy obstawić zarówno wygraną wybranej drużyny, jak i remis. Natomiast w przypadku zakładów z handicapem azjatyckim (o rodzajach handicapów będzie jeszcze mowa) możemy wytypować jedynie wygraną jednej z drużyn. Z handicapem azjatyckim w przypadku remisu, otrzymamy zwrot wartości kuponu. Jest to niesłychanie korzystna opcja, dla każdego gracza zakładów bukmacherskich, ponieważ nie tylko znacznie minimalizuje ryzyko straty, ale także zwiększa szanse na trafienie.

Zalety zakładów z handicapem

Handicap oferuje również jeszcze jeden sposób na zminimalizowanie ryzyka zakładu. Wybór np. handicapu ćwiartkowego (również będzie o nim mowa w dalszej części artykułu) oprócz wygranej lub przegranej, umożliwia graczowi zwrot połowy stawki zakładu w przypadku wystąpienia konkretnego wyniku.

W zakładach na jakie sporty można używać handicapów?

Zakłady z handicapem w sporcie są najczęściej dostępne w przypadku dyscyplin, w których wynik meczu jest zależny od ilości zdobytych punktów (w zależności od sportu: bramek, setów itp.) przez drużyny bądź liczbę punktów poszczególnych zawodników. Zakłady bukmacherskie z handicapem są tym samym najbardziej powszechne w dyscyplinach, w których gra rozgrywa się pomiędzy dwiema drużynami, bądź dwoma zawodnikami. Te sporty to przykładowo:

  • piłka nożna
  • siatkówka
  • koszykówka
  • tenis ziemny
  • piłka ręczna
  • futbol amerykański

Zdecydowanie rzadziej więc zdarzają się zakłady z handicapem na sporty, w których mierzy się ze sobą większa grupa indywidualnych uczestników np. lekkoatletykę, skoki narciarskie, czy sporty motorowe.

Jacy legalni bukmacherzy oferują zakłady z handicapem?

Skoro znamy już definicję zakładu z handicapem, a także wiemy jakie są jego zalety i w jakich sportach jest on najczęściej spotykany, warto dowiedzieć się również gdzie można stawiać handicap zakłady.

Polski rynek bukmacherski cały czas rozwija się bardzo dynamicznie. Na chwilę obecną zakłady z handicapem są już oferowane przez takich bukmacherów jak:

Jeżeli mowa o zakładach z handicapem w LVBET to trzeba przyznać bukmacherowi, że jego oferta jest zdecydowanie w ścisłej czołówce na polskim rynku. W LVBET znajdziemy zarówno handicapy europejskie, jak i azjatyckie. W przypadku tych drugich mamy możliwość zakładania się z handicapem azjatyckim całościowym (pojedynczym), połówkowym i ćwiartkowym. Tak szeroki wybór nie jest standardem w Polsce. Wszystkie opcje zakładów z handicapem są również dostępne do obstawiania nie tylko przed spotkaniem, ale również podczas spotkań na żywo. Jedynym nieznacznym mankamentem do poprawy w kontekście handicapów w LVBET są kursy bukmacherskie, które porównując z innymi, zdają się być nieco niskie.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych bukmacherów w Polsce, czyli STS także postarał się, aby w jego ofercie znalazły się zakłady z handicapem. Handicap STS stoi na bardzo przyzwoitym poziomie. W ofercie z handicapem wytypujemy większość najistotniejszych wydarzeń sportowych, i w formie handicapu europejskiego i w formie handicapu azjatyckiego, jednak tylko całościowo lub na połówki. STS nie oferuje handicapu azjatyckiego w systemie ćwiartkowym. Bukmacher bez dwóch zdań nadrabia jednak kursami bukmacherskimi, które w przypadku handicapów są zauważalnie wyższe, porównując do większości pozostałych usługodawców na polskim rynku.

Europejski handicap co to?

Handicap europejski to inaczej handicap 3 drogowy. Jest on bardzo zbliżony do najprostszego, klasycznego zakładu bukmacherskiego. Przy jego pomocy obstawiamy wygraną gospodarzy, remis lub wygraną gości. Jedyną różnicą od klasycznego zakładu jest dodawanie lub odejmowanie punktów jednej z drużyn, które może całkowicie odmienić los naszego kuponu.

W przypadku handicapu europejskiego, przy dodawaniu i odejmowaniu punktów używa się liczb całkowitych, czyli np. +2.0 lub -1.0 . Wybierając tę opcję, można powiedzieć, że “dajemy fory” jednej z drużyn, wyrównując tym samym kursy bukmacherskie. W handicapie europejskim pozostaje ewentualność remisu.

Przykładem zastosowania handicapu europejskiego może być następująca sytuacja. Przyjmijmy, że zbliża się mecz pomiędzy dwoma drużynami piłkarskimi. Drużyna “A” jest niekwestionowanym faworytem tego spotkania i kurs na jej wygraną wynosi @1.27 , natomiast kurs na zwycięstwo drużyny “B” to @5.62. Remis jest wyceniany na @3.93. W takim wypadku, kursy są bardzo rozbieżne i typowanie wygranej drużyny “A” jest słabo opłacalne, a typowanie wygranej zespołu “B”, ryzykowne. Jeżeli użyjemy handicapu europejskiego w postaci odjęcia dwóch bramek (-2.0) drużynie “A” to kursy mogą wynieść odpowiednio @2.07 na zwycięstwo drużyny “A”, @2.23 na remis oraz @2.37 na zwycięstwo drużyny “B” (wartości kursów są orientacyjne, na potrzeby przykładu).

W powyższym przypadku, gdy użyjemy handicapu europejskiego o wartości (+2.0) na drużynie “B”, a mecz zakończy się wynikiem 2:1 dla “A”, to nasz kupon okaże się wygrany. Dlatego, że 2:1+2 daje wynik 2:3, więc w zakładzie wygrywa drużyna “B”.

Dzięki takiemu zastosowaniu handicapu europejskiego obstawienie meczu staje się dużo ciekawsze i daje możliwość wsparcia swojej drużyny kibicom drużyny “B”.

Handicap azjatycki co to?

Handicap azjatycki

Handicap azjatycki (asian handicap) różni się od handicapu europejskiego przede wszystkim tym, że w jego przypadku mamy tylko 2 opcje wyników do obstawiania. Wygrana gospodarzy lub wygrana gości. W tej formie zakładu nie możemy wytypować remisu, a jeżeli taki nastąpi, a wytypowaliśmy handicap azjatycki 0.0 to jest nam zwracana stawka naszego zakładu.

Handicap azjatycki dzieli się na trzy główne typy bukmacherskie: pojedynczy, połówkowy oraz ćwiartkowy. Poza nimi można jeszcze wyróżnić handicap azjatycki równy, jednak w pewnym stopniu, zalicza się on do pojedynczego.

W handicapie pojedynczym, podobnie jak w przypadku handicapu europejskiego używamy liczb całkowitych (np. +2.0 , -1.0). Wyrównujemy szanse poprzez dodanie lub odjęcie punktu jednej z drużyn. Zakładając się z handicapem azjatyckim pojedynczym, w odróżnieniu do europejskiego, nie możemy wytypować remisu. Obstawiamy jedynie wygraną lub przegraną jednej z drużyn. Należy zaznaczyć, że w przypadku gdy zagramy zakład o wartości AH -1.0 na drużynę gospodarzy, a mecz zakończy się wynikiem 2:1 to w przypadku azjatyckiego handicapu otrzymujemy zwrot, bowiem w handicapie europejskim, taki zakład okazałby się przegranym. Do handicapu pojedynczego możemy włączyć jeszcze handicap równy. Taki handicap bukmacher nie odejmuje, ani nie dodaje punktów żadnej z drużyn. Działa on tak samo jak klasyczny zakład bukmacherski bez remisu, ponieważ jeżeli mecz zakończy się remisem, zostanie nam zwrócona stawka zakładu.

W przypadku handicapu połówkowego sprawa zdaje się być już nieco bardziej skomplikowana. Handicap połówkowy to odjęcie lub dodanie jednej ze stron pojedynku “połówkowej wartości”, czyli przykładowo (-1,5) lub (+2,5). W takim układzie nie ma możliwości, aby spotkanie zakończyło się remisem.

Dla przykładu, weźmy mecz drużyn A i B, gdzie zawrzemy zakład z handicapem połówkowym (+1,5) dla drużyny A. Stawiając na drużynę A, przegramy zakład, jeżeli drużyna B wygra z co najmniej dwupunktową przewagą (np. 0:3). Natomiast jeżeli zespoły zremisują lub drużyna B zdobędzie tylko jedną bramkę więcej, nasz kupon będzie wygrany.

Ostatnim rodzajem handicapu azjatyckiego jest handicap ćwiartkowy. Tutaj w zapisie stosujemy liczby “ćwiartkowe”, czyli np. (-1.25) lub (+0.75). W tego typu zakładzie obstawiamy dwa rozwiązania danego spotkania, w pewnym sensie jest to połączenie handicapu pojedynczego i handicapu połówkowego. Jeżeli uda nam się poprawnie wytypować tylko jedno z nich, otrzymujemy zwrot połowy stawki lub połowę wygranej. Nasz zakład jest wówczas dzielony na dwie połowy, z których do jednej dodajemy 0,25 a od drugiej odejmujemy 0,25.

Dla przykładu stawiając na drużynę A z handicapem -0,25 , Twój handicap wynosi 0 oraz -0,5. Jeżeli drużyna A przegra mecz, to Ty również przegrywasz cały zakład. Jeżeli natomiast wynik końcowy meczu to remis, bukmacher zwróci Ci połowę stawki. Dzieje się tak, ponieważ jednym z handicapów jest 0, które powoduje, że połowa Twojego zakładu to remis. Jeżeli jednak zespół A wygra mecz, oba handicapy zostaną pokryte, a Twój kupon będzie w całości wygrany.

Poniżej zamieszczamy tabelę, która pokazuje wszystkie możliwości rozstrzygnięcia zakładu z handicapem azjatyckim.

możliwości rozstrzygnięcia zakładu z handicapem azjatyckim

Który handicap wybrać?

Na tytułowe pytanie wcale nie jest tak łatwo odpowiedzieć. Każdy z wymienionych wyżej rodzajów handicapu ma swoje wady i zalety. Handicap europejski jest zdecydowanie najłatwiejszy w obsłudze, a nauczenie się schematu jego działania zajmuje dosłownie chwilę. Trzeba jednak pamiętać, że w porównaniu do handicapu azjatyckiego, europejski daje zdecydowanie mniej możliwości, a przez marże nakładane przez bukmacherów, zakłady z handicapem europejskim mają zazwyczaj mniej atrakcyjne kursy.

Pierwszą i najbardziej dostrzeganą różnicą dla każdego gracza chcącego zacząć obstawiać z handicapem azjatyckim jest to, że zdecydowanie trzeba nauczyć się jak on działa. Jak już wspomnieliśmy wyżej, handicap azjatycki daje dużo szersze możliwości i zapewnia lepsze kursy, także czas poświęcony na zrozumienie schematu jego działania z pewnością zaprocentuje.

Handicapy są bardzo różnorodne, a każdy z nich posiada swoje indywidualne cechy. Z tego względu najlepszym sposobem na znalezienie handicapu, który będzie najbardziej nam odpowiadać, jest gra i testowanie każdego typu z osobna.

FAQ

Handicap to narzędzie urozmaicające grę w zakładach bukmacherskich oraz umożliwiającym wyrównanie kursów bukmacherskich. Polega na dodaniu lub odjęciu punktów jednej z drużyn w meczu, tak aby wyrównać szanse w pojedynku.

Tak. Handicap w sporcie jest zazwyczaj dostępny przy wszystkich sportach, w których rywalizują dwie drużyny walczą o pewnego rodzaju punkty np. gole, sety itp. Zakłady na handicap koszykówka, handicap piłka nożna, tenis ziemny, czy siatkówka powinny być dostępne u każdego bukmachera, który oferuje handicapy.

Handicap europejski polega na dodawaniu lub odejmowaniu od wyniku końcowego meczu liczb całkowitych. Powoduje to, że w handicapie europejskim, tak jak w klasycznym zakładzie bukmacherskim, mamy możliwość obstawienia remisu. Natomiast w handicapie azjatyckim (w zależności od jego rodzaju) dodajemy lub odejmujemy liczby całkowite, bądź połówki (np. 1,5). Istnieje również handicap ćwiartkowy, ale ich punktem wspólnym jest to, iż grając z handicapem azjatyckim nie mamy możliwości obstawienia remisu.

Na chwilę obecną na rynku polskim zakłady z handicapem oferuje STS, Betclic, Etoto, PZBuk, Betfan, LVBET. Warto jednak pamiętać, że nie każdy bukmacher umożliwia grę z każdym możliwym handicapem. Przed rozpoczęciem gry warto zorientować się, jakie rodzaje handicapu oferuje dany bukmacher.

Niestety nie. Bukmacherzy jako swoje bonusy najczęściej oferują zakłady bez ryzyka lub cashback’i, które aktywuje się poprzez specjalny kod promocyjny. Jednak mimo to, u większości bukmacherów (tych, którzy oferują handicapy) będziemy mogli skorzystać z promocji i bonusu powitalnego. Możemy więc wykorzystać nasz bonus tak, aby obstawić dzięki niemu zakłady z handicapem. Odbierz bonus podczas rejestracji, aby móc założyć się z handicapem bez ryzyka.

Zakłady z handicapem są niewątpliwie czymś innym od zwykłego, klasycznego zakładu bukmacherskiego. Nie wszyscy są zwolennikami zakładania się w taki sposób, ale nie można zaprzeczyć, że otwierają przed graczem dużo więcej nowych możliwości. Handicapy przede wszystkim służą do wyrównywania szans w poszczególnych spotkaniach i do optymalizowania wysokości kursów bukmacherskich. Jeśli jesteś miłośnikiem zakładów bukmacherskich lub fanem słabszego (w danym spotkaniu) zespołu, z pewnością docenisz handicapy.

Nie. Po zastosowaniu każdego rodzaju handicapu możemy postawić zakład zarówno na początkowego faworyta jak i na jego przeciwnika.

Tak. Zarówno handicapy azjatyckie jak i europejskie są dostępne w Polsce. Ich nazwa wywodzi się jedynie z ich pochodzenia i nie ma różnicy w ich dostępności ze względu na region świata.

Dodaj komentarz

0