Zasady rozgrywki DOTA 2

Zasady rozgrywki w DOTA 2

Pierwsza solowa gra, która nie stanowiła modyfikacji istniejących rozgrywek, pojawiła się w roku 2013. Odpowiedzialne za grę studio Valve (twórcy „Counter Strike”) opatrzyło pozycję nazwą „DOTA 2”. To właśnie ta edycja pozostaje do dziś numerem jeden wśród e-sportowców, którzy zajmują się rozgrywaniem meczów w Dotę.

Gra DOTA 2 to multiplayer online battle arena (MOBA), gdzie naprzeciwko siebie spotykają się dwie drużyny złożone z pięciu zawodników. Bohaterowie otrzymują wsparcie jednostek sterowanych przez AI. Każda frakcja ma za zadanie zniszczyć budowlę przeciwnika, przy jednoczesnej obronie swojej własnej. Rozgrywka odbywa się w czasie rzeczywistym, podobnie jak w innych grach typu RTS.

Bazy przeciwnych drużyn są ze sobą połączone za pomocą trzech ścieżek. Na każdej znajdują się dodatkowe wieże obronne, które gracze niszczą po drodze do głównego budynku wroga. Gracze sterują bohaterami, z których każdy ma wyjątkowe umiejętności i statystyki. Zabijanie jednostek przeciwnika skutkuje otrzymaniem doświadczenia i złota, które wymieniać można na ulepszenia bohaterów czy budynków.

Istnieje kilka wersji rozgrywki, którą wybiera się przed rozpoczęciem meczu:

  • All Pick – gracze mogą wybierać dowolnych bohaterów, z których nie korzysta inny zawodnik.
  • All Random – bohaterowie i umiejętności przyznawani są graczom losowo.
  • Ability Draft – bohater jest losowy, ale umiejętności gracz określa samodzielnie.
  • Captain’s Mode – każda drużyna ma kapitana, który decyduje o wyborze bohaterów dla innych zawodników.

Klasyczna rozgrywka gry zakłada brak powtarzalności bohaterów. Postacie DOTA 2 są w większości dostępne jest od ręki i nie wymaga dodatkowych mikropłatności.

DOTA 2 – jak zacząć swoją przygodę w świecie esport?

jak zacząć swoją przygodę w świecie e-sportu?

Przed rozpoczęciem przygody z e-sportem warto zapoznać się w pełni z daną grą. Rozgrywki DOTA 2 rządzą się swoimi prawami, choć rozgrywka nie należy do najtrudniejszych. Warto zainstalować grę na swoim komputerze i zmierzyć się z przeciwnikami w paru meczach. Praktyka zawsze daje lepszą wiedzę (i rozrywkę), aniżeli zaczytywanie się w teorii.

Przejście na zawodowstwo w e-sporcie jest obarczone szeregiem poświęceń i godzinami treningów. Dyscypliny sportów elektronicznych wymagają stałego szlifowania swoich umiejętności. Przydaje się też do tego wrodzony dar, wyczucie danej gry, a także łut szczęścia.

Nawet, jeśli interesuje Cię tylko obstawianie meczy DOTA 2, sugerujemy spróbować swoich sił w lokalnych rozgrywkach. W sieci można znaleźć sporo amatorskich serwerów, da się też przetestować mapy i bohaterów w rozgrywce z AI.

Przed typowaniem meczów e-sportu, warto zapoznać się z formą poszczególnych teamów i graczy. Trzeba zwrócić uwagę na rangę turnieju, w jakim biorą udział. Często dobrze dysponowani playerzy, którzy radzą sobie w rozgrywkach online, nie dają rady z presją występów na scenie. Ogólnie rzecz biorąc, e-sport pod wieloma względami przypomina tradycyjne dyscypliny sportowe. Statystyki, analiza i obserwowanie zmian na bieżąco może okazać się kluczem do sukcesu.

Aktualne statystyki najlepszych drużyn na świecie pokazują, że DOTA 2 najlepiej radzi sobie w Chinach i Rosji. To stamtąd pochodzą najbardziej skuteczne teamy. Do najważniejszych drużyn, które od lat są obecne na turniejach, należą Virtus.pro, Vici Gaming, Alliance czy Natus Vincere.

Wskaźniki formy poszczególnych zawodników

Wskażniki formy poszczególnych zawodników

Obstawianie DOTA 2 wymaga szczegółowej wiedzy na temat gry i zawodników, którzy biorą udział w rozgrywkach. Warto zwrócić uwagę na wskaźniki formy poszczególnych graczy. Wyróżniamy cztery czynniki decydujące o formie zawodników: XPM, GPM, LH oraz KDA.

  • XPM (experience per minute) to wskaźnik zdobytego w ciągu minuty doświadczenia. Punkty te gracz zdobywa za określone akcje w grze. Wysoki przelicznik expa na minutę może oznaczać, że dany zawodnik jest w dobrej formie.
  • GPM (gold per minute) dotyczy z kolei zebranego w minutę złota. Wyznacza efektywność gracza w ramach wypełniania konkretnych zadań w trakcie meczu. Zawodnicy zbierający sporo golda pozwalają drużynie na lepszy rozwój, zaś ci o niskim GPM ten rozwój spowalniają.
  • LH (last hits) jest wskaźnikiem określającym średnią liczbę uderzeń na critterach (mobach przeciwnika). Wartość ta pokazuje, jak bardzo bohater angażuje się w aktywną walkę z potworami.
  • KDA (kills, deaths, assists) jest zbiorem zaliczonych graczowi zabójstw, śmierci i asyst. W wielu e-sportach jest to podstawowy wskaźnik, który determinuje jakość aktywności poszczególnych graczy.

Szukając aktualnych wskaźników formy graczy DOTA 2, warto sprawdzić tę stronę.

Jak powstała gra online DOTA 2?

Jak powstała dota 2?

Najpierw była gra „Warcraft 3”, dla której stworzono modyfikację w postaci „Defense of the Ancients”. Było to w roku 2003. Pierwsza DOTA zbierała w jednym miejscu wszystkich bohaterów z uniwersum Warcrafta. Rozgrywki na mapie można było przeprowadzać samemu przeciwko AI lub przy pomocy sieci LAN z innymi graczami.

Pojedynkowanie się na mapach z trzema ścieżkami, falami wrogich jednostek i zdobywaniem golda oraz expa stało się niezwykle popularne. Prawa do produkcji sequela wykupiła odpowiedzialna za serię „Counter Strike” firma Valve. DOTA 2 ukazała się w roku 2013. Jednak już w 2010 i 2011 roku Valve pozwalało na testowanie wersji beta gry, by zapewnić jej rozpowszechnienie w e-sporcie.
b
Zabieg ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Dziesięć lat po pierwszych testach gra DOTA 2 nadal pozostaje jedną z ulubionych dyscyplin e-sportowych na świecie.

Na co zwracać uwagę przy obstawianiu DOTA 2?

Na co zwracać uwagę przy obstawianiu DOTA 2?

Obstawianie meczy DOTA 2 może być niezwykle atrakcyjną formą typowania e-sportu. Zakłady bukmacherskie w Polsce coraz częściej rozwijają bogatą ofertę dotyczącą tej dyscypliny. Warto się jednak odpowiednio przygotować, by obstawianie DOTA 2 dawało nie tylko frajdę, ale też korzyści finansowe. Zanim postawisz swój pierwszy kupon, weź pod uwagę poniższe elementy i dowiedz się, jak obstawiać każdy mecz DOTA 2:

Współczynnik zwycięstw

O indywidualnych współczynnikach już pisaliśmy, warto jednak podkreślić też znaczenie stosunku wygranych do porażek danej drużyny. Wskaźnik ten definiuje formę ekip, które mierzą się ze sobą w meczu DOTA 2. Kto wygrywa częściej, ten z reguły ma większe szanse na kolejne zwycięstwo.

Strona rozgrywki

Naprzeciwko siebie stają dwie ekipy: Radiant (Świetliści) oraz Dire (Mroczni). Poszczególnym ekipom gra może „kleić się” lepiej z jednej strony, niż z drugiej. Stąd też warto rzucić okiem na statystyki przedmeczowe dla każdej z ekip. Procent wygranych meczów po każdej ze stron przyda się przy obstawianiu DOTA 2.

Forma zawodników

Jest to element kluczowy, gdyż często jeden gracz potrafi przechylić szalę zwycięstwa na stronę swojej drużyny. Lub wręcz przeciwnie – pociągnąć jakość gry teamu w dół. Rzuć okiem na opisane przez nas wcześniej wskaźniki indywidualnej formy zawodników. Pamiętaj o XPM, GPM, LH i KDA.

Najczęściej wybierani bohaterowie

Postacie DOTA 2 to aż 120 bohaterów do wyboru. Gracze mają swoje upodobania i ulubione postacie w grze. Warto mieć na uwadze selekcje graczy, gdyż jakość bohaterów wpływa na skuteczność ich gry. Przy wyborze konkretnych bohaterów poszczególne teamy mogą mieć większy współczynnik wygranych spotkań. Sprawdzając te dane przed meczem warto trzymać rękę na pulsie, szczególnie podczas obstawiania live.

Zakłady bukmacherskie na DOTA 2

Zakłady bukmacherskie na DOTA 2

Legalny bukmacher, który udostępnia zakłady na e-sport może mieć różne oferty dla poszczególnych gier, turniejów, spotkań. Niemalejąca popularność gry DOTA 2 przekłada się na spore zainteresowanie tym e-sportem wśród fanów bukmacherki. Również w Polsce legalni bukmacherzy dostosowują się do oczekiwań klientów, oferując szereg ciekawych zakładów. Oto najczęściej spotykane i najchętniej wybierane zakłady na DOTA 2:

  • Zakład na zwycięstwo

Najbardziej podstawowy i klasyczny zakład, czyli wskazanie, która z drużyn wygra cały mecz. W przypadku pojedynczych spotkań zakład ten ma formę trzydrogowego 1X2, gdyż w meczach może paść remis. Można również obstawiać zwycięstwo danego teamu w całej serii rozgrywek, na przykład podczas turnieju DOTA 2.

  • Wygrana pierwszej lub drugiej mapy

Jest to alternatywny zakład na zwycięstwo, który polega na wytypowaniu wygranych w poszczególnych mapach meczu.

  • Kto pierwszy…

Z bukmacherem można zakładać się o to, która drużyna pierwsza spełni określony warunek. Zakład ten może dotyczyć zabicia pierwszego Roshana, osiągnięcia liczby zabójstw czy zniszczenia określonych budowli na mapie.

  • Handicap

Zakłady typu handicap są popularne wśród bukmacherów przy ofertach na sporty tradycyjne i e-sport. Jest to liczba dodawana lub odejmowana od końcowego wyniku. Minusy oferowane są dla teoretycznego faworyta spotkania, zaś plusy dla underdoga w meczu. Handicap zwykle dotyczy liczby zabójstw.

Gdzie dostępne jest obstawianie DOTA 2? Dziś większość legalnych polskich bukmacherów posiada ofertę zakładów na e-sport. Wśród najpewniejszych bukmacherów warto wymienić STS, Fortuna, LV BET, forBET, Betclic, eWinner, PZBuk, TOTALbet, Noblebet, jak również ETOTO.

FAQ

Gra DOTA 2 to multiplayer online battle arena (MOBA), gdzie naprzeciw siebie stają dwa zespoły – Radiant oraz Dire. Przedzierając się przez fale sterowanych sztuczną inteligencją potworów, obie ekipy mają za zadanie zniszczyć bazę przeciwnika. Jednocześnie muszą też bronić własnych budynków. Utrata głównej budowli skutkuje końcem mapy. Gracze sterują tylko swoimi pojedynczymi bohaterami, których mogą rozwijać w trakcie rozgrywki.

Obstawianie DOTA 2 jest dziś możliwe u większości legalnych polskich bukmacherów. Wystarczy namierzyć zakładkę z e-sportem, by przekonać się, jakie są zakłady na DOTA 2. Wśród rekomendowanych bukmacherów są STS, Fortuna, LV BET, forBET, Betclic, eWinner, PZBuk, TOTALbet, Noblebet, a także ETOTO.

League of Legends (LoL) to również gra typu MOBA, która powstała jako mod do pierwszej gry DOTA. Powstała w roku 2009 w firmie Riot Games. Interfejs i styl rozgrywki obu gier jest całkiem podobny do siebie. Odpowiedź na pytanie „która gra jest lepsza” to kwestia osobistych preferencji. Zarówno LoL, jak i DOTA 2, to gry bardzo popularne w świecie sportów elektronicznych.

Dodaj komentarz

0