Krecz w tenisie. Zasady rozliczania kreczy w tenisie

Krecz w tenisie - zasady rozliczania

Mimo tego iż tenis nie należy do sportów kontaktowych niełatwo w nim o kontuzje. Wydawać by się mogło, że mecz tenisowy, nie jest rozgrywką, w której łatwo o urazy, ale rzecz jasna jest to wrażenie mylne. Podczas wielogodzinnego posługiwania się rakietą zawodnicy są narażeni na kontuzje barków, rąk oraz kończyn dolnych. Jeśli chodzi o te ostatnie to szczególnie narażone są kostki oraz kolana.

Po co o tym piszemy na samym wstępie? Otóż w przypadku gdy jeden z zawodników odniesie podobny uraz podczas meczu, często zmuszony jest do oddania wygranej walkowerem. Tego rodzaju sytuacja nazywa się krecz i znacząco wpływa na dynamikę zakładów bukmacherskich typowanych na mecze tenisowe. W tym artykule scharakteryzujemy zachowania bukmacherów kiedy dochodzi do podobnych sytuacji a co za tym idzie opiszemy zasady rozliczania w momencie gry krecz wystąpi.

Co to jest Krecz?

Krecz należy do terminologii wykorzystywanej w świecie tenisa i oznacza poddanie się z powodu kontuzji. Stan fizyczny zawodnika, który uległ urazowi nie pozwala mu na kontynuację meczu, wobec czego zmuszony jest przerwać spotkanie i oddać zwycięstwo swojemu rywalowi. Do kreczów dochodzi również na rozgrywkach największej wagi, jak wiadomo urazy nie omijają nawet najlepszych graczy a kontuzja to sytuacja, która jest na stałe wpisana w żywot każdego zawodowego sportowca.

Co to jest krecz?

Krecz był niejednokrotnie wykorzystywany przez graczy tenisa jako sposób na otrzymanie stawki za uczestnictwo w danym turnieju czy meczu. Historia zna przypadki osób, które udając się na spotkanie już w pierwszej rundzie oddawały mecz rywalowi. Wielokrotne powtarzanie tej praktyki uczuliło organizatorów na tego typu sytuacje i spowodowało to wprowadzenie zakazu kreczowania w spotkaniach otwierających. Każdy przypadek, w którym doszło do kreczu na tzw. meczu otwarcia od tamtej pory jest rozstrzygany indywidualnie. Od tego czasu jasne jest, że zawodnicy, którzy udają kontuzje nie otrzymują wynagrodzenia za uczestnictwo w turnieju.

Zasady rozliczania kreczy

Stan fizyczny danego zawodnika jest dosyć istotnym czynnikiem w sytuacji, kiedy decydujemy się na niego postawić. Oczywistym się wydaje, że sytuacja, w której jeden z zawodników podda mecz walkowerem nie pozostaje bez wpływu na świat zakładów bukmacherskich. Bukmacherzy wypracowali kilka sposobów reagowania na przypadki kreczy w rozgrywkach tenisa, na czym one polegają?

Podstawowe metody rozliczania kreczy

Zasady rozliczania kreczy w tenisie. Co to jest krecz-zwrot?

Najpopularniejszą praktyką stosowaną przez serwisy bukmacherskie w sytuacjach, gdy dochodzi do kreczu jest tzw. krecz-zwrot. Jak sama nazwa wskazuje polega ona na zwrocie całej stawki kuponu i występuje niezależnie od tego, który z zawodników podda mecz. Nie ma zatem znaczenia, która ze stron odniosła uraz i zmuszona była do oddania zwycięstwa drugiej stronie. W każdym takim przypadku gracz otrzymuje zwrot pieniędzy, które przeznaczył na zakład.

Dodatkowe metody rozliczania kreczy

Dochodzi również do sytuacji, kiedy serwis bukmacherski rozlicza mecz mimo tego, że do kreczu doszło. Kiedy możemy się spotkać z podobną praktyką?

  • Dzieje się to wówczas, gdy rozegrana została minimum jedna piłka. Wtedy bukmacher rozlicza wydarzenie na niekorzyść zawodnika, który uległ kontuzji. W takiej sytuacji typujący nie otrzymuje zwrotu.
  • Kolejną dodatkowa metoda rozliczania kreczu praktykowana przez bukmacherów występuje w sytuacji, kiedy zawodnicy zdążyli rozegrać przynajmniej jeden set. Jeśli doszło do kreczu podczas trwania pierwszego seta, wtedy typujący otrzymuje zwrot stawki. Jeśli zaś krecz nastąpi po zakończeniu pierwszego seta wówczas bukmacher rozlicza spotkanie na niekorzyść kreczującego.
  • Co w sytuacji, kiedy zostaną rozegrane dwa sety i dopiero po nich dojdzie do kreczu? Wtedy wydarzenie jest rozliczane jako porażka kontuzjowanego zawodnika. Kiedy krecz wystąpi podczas trwania pierwszego lub drugiego seta, wtedy typujący otrzymuje zwrot stawki.
  • Kolejną z dodatkowych zasad rozliczania kreczu jest sytuacja, gdy mecz zostanie przerwany z powodu złych warunków atmosferycznych, ale będzie kontynuowany w określonym przez operatora czasie (np. najbliższe 24h), wtedy zakład na dane wydarzenie nadal pozostaje otwarty. Złe warunki pogodowe to również element losowy, ale w przeciwieństwie do spotkania, na którym doszło do kreczu, w tym przypadku mecz został dokończony.

Jak polscy bukmacherzy rozliczają krecze?

Większość polskich legalnych bukmacherów posiada dosyć bogatą ofertę dotyczącą tenisa, a co za tym idzie posiadają różne sposoby rozliczania się ze spotkań, w których doszło do kreczu. Poniżej przedstawiamy jak wyglądają warunki rozliczania kreczu w danych serwisach bukmacherskich.

Zasady rozliczania kreczy w tenisie u polskich bukmacherów

Krecz w Betclic

Betclic jako jeden z legalnych polskich bukmacherów posiada bardzo typowe jak na nasze rodzime podwórko zasady rozliczania meczów, w których jeden z zawodników uległ kontuzji i musiał oddać zwycięstwo rywalowi. Jeśli postawimy np. na zwycięstwo Hurkacza z Robertem Federerem i jeden z zawodników okaże się kreczujący, wówczas Betclic zwróci nam kwotę, którą przeznaczyliśmy na kupon. Jeśli jednak obstawimy, że Hubert Hurkacz wygra pierwszego seta i rzeczywiście do tego dojdzie, wtedy nawet ewentualny krecz w drugiej partii nie będzie miał wpływu na nasz kupon. Poprawnie wytypowane zwycięstwo w pierwszym secie będzie skutkować tym, że otrzymamy należną nam wygraną.

Krecz w STS

W przypadku jednego z najbardziej popularnych polskich bukmacherów STS zasada rozliczania kreczu polega na anulowaniu zakładów zawieranych na zwycięzcę danego spotkania. Nie ma znaczenia, czy do oddania walkowerem doszło w pierwszym czy drugim secie. Za każde spotkanie, w którym jeden z zawodników uległ kontuzji i oddał zwycięstwo rywalowi otrzymamy pełen zwrot stawki. Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły i dotyczy on sytuacji, kiedy wytypowaliśmy zdarzenie, które zostało rozstrzygnięte jeszcze przed momentem kreczu. Na przykład, kiedy na kuponie została umieszczona ilość gemów w danym secie. Kiedy poprawnie wytypowaliśmy ilość gemów w pierwszym i drugim secie, a krecz nastąpił po zakończeniu drugiego setu, wówczas nasz kupon jest ważny i powinniśmy otrzymać wygraną na nasze konto.

! Dowiedz się, jak obstawiać mecze u bukmachera STS.

Krecz w Fortunie

Jeśli dokonałeś zakładu na mecz tenisa, gdzie zdarzył się krecz to zasady jego rozliczania są takie same jak w przypadku bukmachera Betclic. Kwota zakładu za zwycięzcę zostanie zwrócona, przypadku kiedy jeden z zawodników ulegnie kontuzji i nie będzie mógł skończyć spotkania. W sytuacji, gdy na kuponie umieściliśmy zdarzenia, które zdążyły ulec rozstrzygnięciu pozostaną one ważne i otrzymamy za nie należną nam wygraną.

Krecz w Betfan

Do klasycznych praktyk rozliczania kreczy należą te stosowane przez polskiego bukmachera Betfan. Na podstawie kreczu nie możemy się domagać, aby nasz zakład został uznany za wygrany. Według Betfan krecz jest elementem czysto losowym i taką też obiera politykę wobec niego. Jako osoby które typują wynik meczu nie mieliśmy na to zdarzenie żadnego wpływu, dlatego w przypadku wystąpienia kreczu otrzymujemy od bukmachera zwrot stawki za kupon. Rzecz jasna w przypadku wydarzeń, które zdążyły mieć miejsce i zostały uznane za wygrane lub przegrane nasze zakłady nie zostaną unieważnione. Może mieć to miejsce w sytuacji, kiedy wytypowaliśmy jakieś wydarzenie w zakładzie na żywo np. ilość gemów w danym secie.

Dodaj komentarz

0