Obstawianie meczy CS GO

Obstawianie meczy CS:GO

Counter-Strike: Global Offensive to gra typu FPS, którą rozgrywa się w trybie multiplayer. Od kilku lat jest to także niezwykle popularna dyscyplina e-sportowa. CS:GO gości na światowych turniejach e-sportu, rozgrywane są także ligi krajowe i międzynarodowe. Nie dziwi zatem fakt, że sporym zainteresowaniem cieszy się obstawianie meczy CS GO. Zobaczmy, na czym polega betowanie CS GO i jak się do niego przygotować.

Co to jest CS:GO?

CS:GO, czyli Counter-Strike: Global Offensive, to czwarta gra z serii strzelanek FPS, która powstała z myślą o graczach multiplayer. Gra zadebiutowała 21 sierpnia 2012 roku, a powstała przy współpracy firmy Valve oraz Hidden Path Entertainemnt. Obecnie jest to także jedna z najpopularniejszych na świecie dyscyplin e-sportowych.

Gra CS:GO dostępna jest do pobrania bezpośrednio z platformy Steam, skąd ściągnąć mogą ją także amatorscy gracze. Matchmaking dobiera uczestników gry do właściwych serwerów na podstawie ich umiejętności i rankingu. Co ciekawe, pomimo dość słusznego wieku gry, twórcy nie mają póki co planów wydawania następcy Global Offensive.

Zasady gry

Każda runda CS:GO rozgrywa się na zamkniętej planszy, gdzie spotykają się naprzeciw siebie drużyny Terrorystów i Antyterrorystów. Klasyczny tryb rozgrywki zakłada, że celem Terrorystów jest podłożenie bomby w jednym z dwóch wyznaczonych miejsc. Antyterroryści mają temu zapobiec eliminując drużynę przeciwną lub rozbrajając bombę przed końcem czasu.

Inny tradycyjny układ rozgrywki to ratowanie zakładników przez Antyterrorystów. Istnieją także mapy, które działają podobnie do klasycznego „deathmatchu”, tj. celem rundy jest eliminacja drużyny przeciwnej. Co więcej, funkcjonuje też mod „Danger Zone”, który działa na zasadach gry battle royale.

Zanim zaczniesz obstawianie meczy online lub podczas spotkań LAN, zapoznaj się dokładnie z zasadami gry w CS. Zwykle mecz może trwać maksymalnie 30 rund, choć czasami o zwycięstwie przesądza jedynie 16 rozdań. Aby zwyciężyć, drużyna musi wygrać większość rund w pojedynku, zaś w wypadku remisu rozgrywa się dodatkowych 6 rund.

Jedna runda trwa 2 minuty. Statystyki meczowe pokazują, że najlepsi gracze są w stanie wykonać setki przemyślanych i celowych ruchów w trakcie każdej rundy. Dogłębne poznanie strategii i zachowania poszczególnych graczy i drużyn pozwoli Ci na trafne obstawianie meczy CS GO.

Gdzie sprawdzać statystyki drużyn CS:GO?

W Internecie znaleźć można wiele stron poświęconych aktualnym statystykom w różnych dziedzinach e-sportu. Są tam też portale, gdzie największym zainteresowaniem cieszą się rozgrywki Counter Strike. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „csgo stats”, by trafić na kilka ciekawych propozycji.

Co więcej, wybrane strony legalnych bukmacherów mogą posiadać specjalną zakładkę dotyczącą e-sportu. Jeśli taka podstrona funkcjonuje w ramach zakładów sportowych, istnieje szansa, że znajdziemy tam też statystyki CS:GO. Takie rozwiązanie jest przydatne, jeśli chcemy jednocześnie analizować mecze i obstawiać kolejne wydarzenia e-sportowe.

Poradnik dla początkujących. Jak obstawiać mecze w CS: GO?

Najczęściej obstawianym zakładem w ramach meczów Counter Strike: Global Offensive jest typowanie zwycięzcy konkretnego spotkania. Kolejnym często wybieranym przez graczy zakładem jest obstawianie zwycięzcy całego turnieju. Można też typować wygranych w poszczególnych mapach i rundach. Wszystkie te zakłady są dwudrogowe, co oznacza, że nie można typować remisu, gdyż w CS:GO remisy nie są możliwe.

Jeśli nie chcesz obstawiać jedynie zwycięzców, możesz spróbować swoich sił w zakładach over/under. Zwykle dotyczą one liczby map lub rund, które zostaną rozegrane w ramach jednego konkretnego meczu. Zakłady over/under pozwalają typować ich liczbę powyżej lub poniżej wskazanej wartości.

Oczywiście na tym nie koniec, ponieważ legalni polscy bukmacherzy mogą także oferować nieco bardziej zaawansowane rodzaje zakładów na CS:GO. Mogą dotyczyć one handicapów, a także wydarzeń specjalnych. Przykładem takiego zakładu może być typowanie zwycięzcy pojedynku z użyciem konkretnej broni.

Od niedawna w Polsce nielegalne jest betowanie skinami CS:GO. Ponieważ kwestie związane z zakładami bukmacherskimi reguluje w Polsce specjalna ustawa, należy jej przestrzegać. Nielegalne obstawianie wiąże się z łamaniem art. 107 § 2 kodeksu karno-skarbowego. Brzmi on: „Kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze hazardowej, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych”. Praktyka pokazuje, że kary te mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Na jakie wydarzenia mogę obstawiać online w CS:GO?

Obstawianie meczy online dotyczy wydarzeń e-sportowych, które rozgrywane są przy pomocy sieci internetowej. Oznacza to, że zawodnicy nie muszą przebywać w jednym pomieszczeniu, jak podczas niektórych turniejów pokazowych. Również fani typerki mają ten komfort, że mogą obstawiać mecze CS siedząc wygodnie w swoim domu.

Patrząc na aktualną ofertę bukmacherów, mecze CS:GO online obstawiać można na wiele sposobów. Najpopularniejszy zakład dotyczy zawsze zwycięzcy konkretnego spotkania, ale można też typować szczegółowo wygranych w rundach. Istnieją też zakłady typu over/under oraz handicapy. Można się także spotkać ze zdarzeniem „czy zespół X wygra minimum jedną mapę”.

Zakłady dotyczące meczów online w ramach rozgrywek CS:GO mogą różnić się od siebie w zależności od bukmachera. W porównaniu do oferty zakładów na tradycyjne dyscypliny sportowe, można wciąż uważać, że e-sport dopiero w Polsce raczkuje. Tak czy inaczej, liczba zdarzeń na poszczególne mecze rośnie, a oferta stale się poszerza, choć jej tempo nie jest zawrotne.

Na co zwrócić uwagę przy obstawianiu meczów CS:GO online?

Jeśli chodzi o kwestie pozasportowe, obstawianie meczów CS:GO nie różni się wiele od typowania piłki nożnej i innych dyscyplin tradycyjnych. Pod uwagę brać trzeba dyspozycję zawodników danego dnia, powołany na mecz skład, ewentualne nieobecności w drużynie. Brak kluczowego gracza może determinować przebieg spotkania i przełożyć się na wynik końcowy.

Ważnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę przy obstawianiu CS:GO, jest jakość gry drużyny na konkretnych mapach. Poszczególne plansze potrafią wpływać na zachowanie graczy, co zaś przekłada się na niepowodzenie objętej strategii.

Warto prześledzić też historię bezpośrednich starć ekip, które mierzą się ze sobą w danym pojedynku. To samo dotyczy historii samych drużyn, a także jakości gry zawodników w konkretnych rodzajach rozgrywek. Niektóre ekipy nie radzą sobie ze stresem związanym z występowaniem na scenie, za to w rozgrywkach online są nie do zatrzymania. Taki syndrom może też działać w przeciwną stronę, co z mistrzów pojedynków LAN tworzy łatwy kąsek w grach online.

Na co zwrócić uwagę przy obstawianiu meczów CS:GO na lanie (stadionie)?

W przypadku rozgrywek organizowanych podczas turniejów i wydarzeń pokazowych, zastosowanie ma większość z przytoczonych wcześniej wskazówek. Jednakże gra na stadionie, czyli rozgrywki na lanie, cechują się nieco inną specyfiką. E-sportowcy są obserwowani przez kibiców na żywo, przez co muszą poradzić sobie z dodatkowym stresem i presją. Trema przed wejściem na scenę potrafi przełożyć się na gorszą dyspozycję nawet najlepszych graczy online’owych.

Otoczenie dużych pomieszczeń turniejowych (np. katowicki „Spodek” podczas IEM) to nie to samo, co zacisze swojego pokoju czy gaming house. Jeżeli będziesz chciał obstawić mecz CS:GO na lanie, pamiętaj, że statystyki meczowe mogą przegrać z psychologią. Tego typu betowanie CS GO jest zatem obarczone nieco większym ryzykiem, niż obstawianie meczy online.

Kto jest najlepszy na świecie?

Raz po raz na scenie e-sportowej pojawiają się zawodnicy i drużyny, o których robi się głośno za sprawą ich dyspozycji. Bywa też tak, że niedawni liderzy przerywają dobrą passę i muszą walczyć o powrót do czołówki. E-sport, a w tym także CS:GO, potrafi być nieprzewidywalny, zupełnie jak klasyczne dyscypliny sportowe.

W przypadku Counter Strike, dziś warto zwrócić uwagę na ekipy Gambit, Natus Vincere, a także G2 Esports. Jeszcze do niedawna w ścisłej czołówce znajdowały się zespoły Astralis oraz Vitality. Obie walczą dziś o odbudowanie swojej pozycji w świecie CS. Ponieważ w niedalekiej przyszłości odbędą się kolejne zawody, rywalizacja będzie wyjątkowo emocjonująca i zacięta.

Kluczowe postacie Vitality

Pochodząca z Francji ekipa Vitality swoją przygodę z CS:GO rozpoczęła w październiku 2018 roku. Postacią, która od początku spaja ten team, jest gracz Mathieu „ZywOo” Herbaut, urodzony w 2000 roku. Oczy całego świata zwrócone są na tego młodego e-sportowca, choć nie zawsze w kontekście pozytywnych wydarzeń. W przeszłości kilkukrotnie oskarżano go o oszukiwanie, przez co był „spalony” u kilku topowych drużyn, do których chciał dołączyć.

Finalnie nic mu nie udowodniono, a dziś „ZywOo” jest kluczowym zawodnikiem Vitality, który spaja grę całego teamu. Jego styl gry skutkował w latach 2018-2020 zwycięstwem drużyny w kilku kluczowych turniejach na świecie. Rok 2021 nie jest jednak najlepszym w wykonaniu Vitality, które podczas ostatniego IEM w Kolonii uplasowało się na miejscu 12.

Vitality przegrało swój mecz z ekipą Natus Vincere, która sięgnęła po kolejne trofeum w turnieju.

Natus Vincere zbudowane wokół s1mple’a

Team Natus Vincere pochodzi z Ukrainy, a swoje pierwsze kroki w e-sporcie stawiał w grudniu 2009 roku. Z ekipy założycielskiej nie został już ani jeden gracz. Obecnie największym zaufaniem w drużynie cieszy się urodzony w 1997 roku Oleksandr „s1mple” Kostyliev. Jest on członkiem NAVI od roku 2016 i stale święci triumfy z ukraińsko-rosyjskim teamem.

„s1mple” to dziś zawodnik kompletny, który wiele rund i meczów jest w stanie wygrywać praktycznie w pojedynkę. W świecie e-sportu uważa się go za jednego z najlepszych graczy CS:GO na świecie. Patrząc na jego osiągnięcia z Natus Vincere można sądzić, że gracz ten wciąż jeszcze nie powiedział ostatniego słowa.

Nie będzie zaskoczeniem, jeśli po zwycięstwie w IEM XVI w Kolonii ekipa NAVI z s1mplem zgarnie kolejne złote medale.

Gdzie najlepiej obstawiać mecze CS GO online?

W sieci Internet funkcjonują legalni bukmacherzy posiadający strony do betowania CS GO. Wielu profesjonalnych bukmacherów oprócz możliwości obstawiania meczów oferuje także możliwość śledzenia wydarzeń na żywo. Transmisja strumieniowa meczy (streaming) pomaga w obstawianiu, a dodatkowo przynosi dobrą rozrywkę. Przy okazji warto wybierać bukmachera pod kątem oferty – jeśli posiada statystyki meczowe, to tylko lepiej dla graczy.

Strony do obstawiania meczy CS GO działają w różny sposób. Nie zawsze oferta bukmacherów jest na tyle zróżnicowana, by znaleźć tam szereg ciekawych zakładów. Warto jednak szukać takich stron, gdzie obstawianie meczy Counter Strike: Global Offensive będzie po prostu wygodne i poręczne.

Wśród najciekawszych bukmacherów oferujących obstawianie CS:GO można wyróżnić: STS, TOTALbet, LV BET czy Betfan. Każdy z tych bukmacherów oferuje wygodną podstronę dedykowaną e-sportowi. Wszyscy oni posiadają dostęp do zakładów na mecze CS:GO. Na tym jednak możliwości typowania online się nie kończą, ponieważ dziś już praktycznie każdy bukmacher oferuje zakłady e-sportowe.

Warto zapoznać się z ofertą legalnych polskich bukmacherów w kontekście rozgrywek Counter Strike i wybrać najlepszą opcję dla siebie.

Dodaj komentarz

0