Value bet

Co to jest Value Bet i jak z niego skorzystać?

Zakłady bukmacherskie związane są z niezliczonymi pojęciami, które przewijają się w trakcie obstawiania kuponów. Niektóre z nich tłumaczyć się da wedle starego porzekadła „koń jaki jest każdy widzi”. Inne zaś, wymagają nieco bardziej szczegółowych definicji. Tak też jest w przypadku value bet. Z hasłem tym spotkać się można praktycznie u wszystkich legalnych polskich bukmacherów. Czym jest value bet, dlaczego warto go wypatrywać, a także kiedy i jak z niego korzystać – o tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykuły.

Czym jest value bet?

Value bet – co to takiego? Ten anglojęzyczny termin możemy przetłumaczyć jako „wartościowy zakład”. Nie każdy zakład u legalnych bukmacherów można jednak nazwać w taki sposób. Te wartościowsze z nich charakteryzują się kursami, które w subiektywnej ocenie graczy są zawyżone. Bardzo często sytuacja ta wynika z błędu bukmachera – cóż, mylić się jest rzeczą ludzką. Zakład, który potencjalnie może się graczom bardziej opłacać, nazywamy właśnie value betem. Z kolei zajmowanie się takimi zakładami to nic innego, jak value betting.

Value bet – co to takiego?

Subiektywna ocena i emocjonalne podejście to jedno, a chłodna matematyczna kalkulacja jest zupełnie czymś innym. Przy pomocy prostego wzoru można samodzielnie wyliczyć, czy interesujący nas zakład to value bet:

P * K = VALUE

Gdzie: P to procentowe prawdopodobieństwo wygrania zakładu podzielone przez 100; K to kurs bukmacherski dla konkretnego zdarzenia.

Jeżeli wynik obliczeń wynosi powyżej 1 – mamy do czynienia z value betem.

Oblicz value bet samodzielnie!

Posłużymy się określonym przykładem, by zobrazować, w jaki sposób w praktyce można obliczyć value bety. Wyobraźmy sobie, że u bukmachera znaleźliśmy zdarzenie, gdzie kurs na zwycięstwo gości wynosi 2.00. Wynika z tego, że szanse na wygraną danej drużyny wynoszą 50%. Jeśli uważamy, że wyrażone w procentach prawdopodobieństwo takiego rozwiązania jest wyższe, na przykład 75%, możemy posłużyć się powyższym wzorem. Za P podstawiamy wartość 75% podzieloną przez 100, czyli współczynnik 0,75. Za K podstawiamy z kolei kurs zakładu, czyli 2,00. W ten sposób otrzymujemy wynik:

0,75 * 2,00 = 1,5

Wartość powyżej 1 oznacza, że przytoczony przez nas przykład zakładu to valuebet.

Warto podkreślić, że procentowe prawdopodobieństwo konkretnego rozstrzygnięcia zdarzenia gracz określa samodzielnie. Kurs bierze się bezpośrednio ze strony i oferty legalnego bukmachera. Z kolei obliczenie prawdopodobieństwa to efekt żmudnej i analitycznej pracy z wydarzeniami sportowymi. Nie należy kierować się w tym przypadku emocjami i sympatią (lub jej brakiem) do poszczególnych drużyn czy sportowców. Tylko obszerna analiza jest w stanie zapewnić znalezienie zawyżonych kursów, które możemy określić mianem value betów.

Jak znaleźć value bet?

Skoro już wspomnieliśmy o analizie i kalkulacjach „na chłodno”, warto pójść za ciosem i przemyśleć jak można znaleźć value bet. Zakłady bukmacherskie to zajęcie nie dla wszystkich. Bardziej profesjonalne podejście do obstawiania wymaga z czasem większego zaangażowania i poświęcenia. To przekłada się często na długie godziny spędzone na analizowaniu i wyciąganiu wniosków z meczów. W ten sposób gracze próbują wykorzystać statystykę i matematykę do trafniejszego typowania rozstrzygnięć zakładów.

Jak znaaleść i skorzystać z Value bet

Jeżeli chodzi o poszukiwania value betów, można robić to samodzielnie lub zdać się na pomoc ekspertów. W przypadku własnej pracy z zakładami, przede wszystkim liczy się trafna analiza danych – tak sportowych, jak i bukmacherskich. Znaczenie mieć będą wyniki poprzednich spotkań, forma drużyny i sportowców, a także aktualna sytuacja w danej lidze czy turnieju. Do tego warto sprawdzić statystyki H2H (head-to-head), czyli wyniki poprzednich bezpośrednich starć obu stron meczu. Te najbardziej oczywiste elementy nie zawsze jednak przekładają się na zwycięstwo w bukmacherce. Dlaczego? Ano dlatego, że sport jest niezwykle nieprzewidywalny. Przez to nawet najwięksi pewniacy mogą ulec outsiderom.

Wtedy z pomocą przychodzą zmienne, które mogą okazać się kluczowe w przypadku ostatecznych rozstrzygnięć. Mamy na myśli sytuacje losowe, takie jak kontuzje, zawieszenia, spadek formy poszczególnych sportowców. Również wewnętrzna sytuacja w danym klubie może mieć wpływ na grę na boiskach. Kłopoty finansowe, niestabilne kontakty na linii zarząd-trener czy trener-piłkarze to niektóre z powodów, dla których wyniki spotkać są trudne do przewidzenia.

Korzystając z oferty kilku bukmacherów, warto porównywać kursy pomiędzy nimi. Znalezienie najwyższego kursu na to samo zdarzenie to również value bet.

W Internecie funkcjonują także specjalne narzędzia do wyszukiwania value betów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce „value bet finder”, by trafić na kalkulator, który sam oblicza wartość dla danych kursów. Zawieranie zakładów w ten sposób jest łatwiejsze, choć niekoniecznie gwarantuje sukces.

W jakim sporcie i kiedy szukać value betów?

Gracze, którzy obstawiają wiele dyscyplin, przeskakując pomiędzy sportami, często robią to pod wpływem emocji. Takie zachowanie rzadko kiedy przekłada się na skuteczne typy i wysokie wygrane. Dlatego sugerujemy, aby każdy obstawiał tylko tę dyscyplinę, na jakiej najlepiej się zna. Tak samo jest z poszukiwaniem zakładów valuebet.

Jeżeli całe życie poświęcasz się piłce nożnej, nie licz, że z dnia na dzień zaczniesz wygrywać w obstawianiu badmintona. Lepiej skupić całą swoją uwagę na piłce i to tam właśnie szukać najbardziej atrakcyjnych zakładów. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo właściwego wytypowania danego zdarzenia sportowego. Value betting w tym przypadku może realnie przełożyć się na wyższe wygrane bukmacherskie.

Analiza klucem sukcesu do Value Bet

Kiedy najczęściej można „ustrzelić” value bet? Najwyższe kursy legalni bukmacherzy ustalają zaraz po dodaniu zakładów do swojej oferty. Im bliżej danego spotkania, tym kursy mogą stawać się coraz niższe. Dlatego warto wypatrywać value betów u legalnych bukmacherów odpowiednio wcześniej. To z kolei powoduje, że należy poświęcić zdecydowanie więcej czasu, by przygotować się na zawieranie zakładów.

Value betting nie polega jednak na bezmyślnym klikaniu w najwyższe kursy bukmacherskie. Jeżeli zauważysz, że bukmacher wrzucił potencjalnie zawyżony zakład, przeanalizuj na spokojnie całą sytuację. Utwierdź się w przekonaniu, że faktycznie warto zaryzykować i postawić pieniądze na dane rozstrzygnięcie. Przejrzyj statystyki H2H, sprawdź aktualną formę i dyspozycję zawodników, oblicz swoje szanse na wygraną. Dopiero wtedy z pełną świadomością zacznij obstawianie.

Oczywiście jest też jeden minus przedwczesnego obstawiania value betów, gdy te dopiero co pojawiają się na stronie bukmachera. Nie bierze się wtedy pod uwagę ryzyka zdarzeń losowych, na które nawet najlepsze analizy nie mają wpływu. Kontuzje na treningach, zmiana składu i ustawienia czy zmiany szkoleniowców to niektóre z elementów, jakie wpływają na ostateczny wynik spotkania. Należy pamiętać, że nigdy nie ma stuprocentowej pewności wygranej. Z drugiej strony – jest ryzyko, jest przyjemność!

Value bet a błąd bukmachera

Wraz z rozwojem technologii zmienia się podejście również w kontekście bukmacherki. Dziś obstawianie jest bardzo rozbudowanym zajęciem, a działalność legalnych bukmacherów potrafi powodować zachwyt wśród wielu graczy. Mimo stałej kontroli sytuacji na rynku bukmacherskim, firmom nadal zdarza się popełniać błędy. Typerzy, którzy wyszukują najlepsze value bety, tylko czekają, aż bukmacherowi powinie się noga.

Value bet a błąd bukmachera

Czy oznacza to, że w praktyce każdy value bet to efekt pomyłki i błędu bukmachera? Niekoniecznie, choć zasada pojawienia się ewentualnych wpadek jest dość prosta. Im niższa i bardziej niszowa liga, tym większa szansa na błąd bukmachera. Nie można zawsze oczekiwać stuprocentowej poprawności w przypadku zakładów bukmacherskich, dlatego tym bardziej warto szukać value betów.

Wiedząc o potencjalnych błędach bukmacherów, wielu graczy wybiera obstawianie tylko wydarzeń z lig niszowych. Warto mieć również na względzie, że firmy bukmacherskie mogą żonglować kursami. W praktyce oznacza to, że kursy na poszczególne zakłady mogą zmieniać się nawet do ostatniej chwili przed pierwszym gwizdkiem. Dzięki wnikliwym obserwacjom i wyczuciu, gracz ma szansę trafić w najwyższy kurs przedmeczowy – value bet.

Uwaga! Ze względu na wewnętrzną politykę firmy oraz zasady określone regulaminem, bukmacher może w określonych przypadkach wycofać kurs. Zmiany kursowe nie są niczym zaskakującym, choć warto wcześniej zapoznać się z zasadami gry u danego buka. Dzięki temu można przygotować się na ewentualne korekty kursów przed spotkaniami.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rzucił nieco światła na kwestię value betów. Wiemy już, co to value bet, gdzie i jak go szukać, a także w jaki sposób go obliczyć. Na koniec chcielibyśmy podkreślić jeszcze raz kilka elementów, które uważamy za kluczowe w value bettingu.

Przede wszystkim, nie należy zapominać, by podczas poszukiwania value betów koncentrować się na dyscyplinie, która jest naszym konikiem. Value betting wiąże się z wnikliwymi analizami, dlatego lepiej poświęcać swój czas na sport, który jest bliższy naszemu sercu.

Po drugie, kluczem do sukcesu jest znalezienie najwyższych kursów wśród legalnych bukmacherów. Dlatego też warto śledzić wahania kursowe u kilku różnych buków. Legalni bukmacherzy w Polsce mają różne oferty, a poszczególne kursy mogą się od siebie znacząco różnić.

Na koniec warto zaznaczyć, że również w przypadku value betów warto grać odpowiedzialnie. Podejście do bukmacherki z zimną głową jest najrozsądniejszym sposobem na zwiększenie szans na potencjalne wygrane. Z odpowiednimi analizami można zagwarantować sobie lepsze dochody z typowania. Czego wszystkim Wam serdecznie życzymy!

FAQ

Aby obliczyć value bet możesz skorzystać z prostego wzoru: P * K = VALUEBET. Gdzie P to subiektywnie wyliczone prawdopodobieństwo poprawności zdarzenia, a K to kurs bukmachera na dane zdarzenie. Jeżeli wynik wyjdzie powyżej 1, dany zakład można uznać za value bet.

Można samodzielnie przeczesywać oferty legalnych bukmacherów lub użyć do tego specjalnej porównywarki kursów. Zaoszczędzisz czas i znajdziesz najwyższe kursy w łatwy sposób.

Oczywiście, że tak. Problem polega jednak na tym, że wymagają one całkiem sporo poświęcenia. Trzeba mieć czas i pewne umiejętności analityczne, by odpowiednio określić wartość zakładu i trafnie obstawiać.

Dodaj komentarz

0