Jak obliczyć wygraną w zakładach bukmacherskich

Jak obliczyć wygraną w zakładach bukmacherskich?

Czy wiesz, że swoją potencjalną wygraną w zakładach bukmacherskich możesz obliczyć samodzielnie? To niezwykle proste i pozwala przygotować się na konkretny zastrzyk gotówki w portfelu. Pod warunkiem, że Twój kupon bukmacherski zostanie rozstrzygnięty jako wygrany. Zobacz, w jaki sposób policzysz swoje wygrane w zakładach!

Lista Najlepszych Bukmacherów

 1. 300 PLN od pierwszego depozytu 200%
  Ważne do 31 października, 2023

  Skopiuj kod

 2. Betcris pakiet powitalny freebetów do 1400 PLN
  Ważne do 31 grudnia, 2023

  Skopiuj kod

 3. STS kod promocyjny - zgarnij do 1660 PLN na start
  Ważne do 31 grudnia, 2023

  Skopiuj kod

 4. Cashback 1000 zł + bonus 1000 zł od depozytów
  Ważne do 31 grudnia, 2023

  Skopiuj kod

 5. Cashback na start Betclic do 200 PLN!
  Ważne do 8 kwietnia, 2023

  Skopiuj kod

 6. Bonus od depozytu 200% do 100 PLN w ETOTO
  Ważne do 8 kwietnia, 2023

  Skopiuj kod

 7. Cashback powitalny Fuksiarz do 500 PLN!
  Ważne do 31 grudnia, 2023

  Skopiuj kod

 8. 1500 PLN w pakiecie powitalnym Noblebet
  Ważne do 31 grudnia, 2023

  Skopiuj kod

Jak obliczyć wygraną – zakład pojedynczy

Jak obliczyć wygraną w zakładzie pojedynczym

Nie czarujmy się, w obliczeniach wygranych nie ma specjalnej filozofii. Każdy może przygotować swój własny kalkulator zakładów bukmacherskich, który pozwoli sprawdzić wysokość potencjalnej wygranej. Nie chcemy owijać w bawełnę, zatem przejdźmy od razu do tego, jak obliczyć wygrane w zakładach pojedynczych.

Zakład pojedynczy u wielu bukmacherów nazywa się także zakładem SOLO. Jest to najprostsza z możliwych sytuacji, kiedy na kuponie bukmacherskim znajduje się tylko jedno zdarzenie. Do właściwego obliczenia, ile wyniesie potencjalna wygrana z zakładu pojedynczego, potrzebujemy jeszcze wysokości kursu oraz stawki.

Kurs dla zakładu ustalany jest przez bukmachera, zaś stawkę dobiera gracz podczas tworzenia kuponu. Mając te dane, musimy pamiętać jeszcze o podatku bukmacherskim, który wynosi w Polsce 12%. Żeby obliczyć wygraną z zakładu SOLO, trzeba skorzystać z podanego wzoru:

 • Kurs bukmacherski * stawka * 0,88 = potencjalna wygrana

Współczynnik 0,88 powstaje przez odjęcie od całości 12% podatku (0,12). Na temat podatku bukmacherskiego napiszemy więcej w dalszej części artykułu.

Jak obliczyć wygraną – zakład akumulowany

Jak obliczyć wygraną w zakładzie akumulowym

Zakład akumulowany, akumulacyjny, wielokrotny, kombinacyjny, albo po prostu AKO lub KOMBI. Wszystkie te nazwy odnoszą się do tego samego stylu gry u bukmachera. Polega on na tworzeniu kuponów, na których znajdują się co najmniej dwa zdarzenia. Obliczanie wygranej z takich zakładów nie różni się zbytnio od tego, co powiedzieliśmy na temat kuponów SOLO.

Aby obliczyć potencjalną kwotę wygranej, należy dodatkowo przemnożyć przez siebie kursy pojedyncze dla wszystkich zakładów. Jeśli na kuponie pojawią się trzy zdarzenia, mnożymy je po kolei, następnie mnożymy czynniki w postaci stawki i współczynnika 0,88. Przemnożenie przez siebie kursów pojedynczych powoduje, że otrzymujemy kurs ogólny naszego kuponu.

Wzór na obliczenie wygranych z kuponów AKO prezentuje się następująco:

 • Kurs ogólny zakładów AKO * stawka * 0,88 = potencjalna wygrana

Możemy przy okazji porównać wygrane z zakładu akumulowanego dla dwóch zdarzeń oraz zagranie ich na dwóch osobnych kuponach SOLO. Wysokość zysku z zakładów AKO zawsze będzie wyższy dzięki mnożeniu kursów. Załóżmy, że typujemy zakład A z kursem 1,50 oraz zakład B z kursem 2,00, stawiając w każdym przypadku 10 PLN.

Potencjalne wygrane z kuponów SOLO wyniosą odpowiednio 13,20 PLN (1,50*10,00*0,88) oraz 17,60 PLN (2,00*10,00*0,88). Łącznie wygramy 30,80 PLN dwukrotnie grając za 10 PLN, czyli będziemy jedynie 10,80 PLN na plusie.

Przy kuponie AKO potencjalna wygrana to 26,40 PLN, ale stawka wynosi znowu 10 PLN. Dlatego też zysk „na czysto” to 16,40 PLN. Ten przykład pokazuje, dlaczego warto rozważyć grę na kuponach kombinacyjnych.

Jak obliczyć wygraną – zakład systemowy

Jak obliczyć wygraną w zakładzie systemowym

W tym przypadku niezwykle pomocny może okazać się kalkulator kursów bukmacherskich i wygranych. Zazwyczaj bukmacherzy udostępniają takie narzędzie na swoich stronach internetowych. Jednakże, możemy obliczyć wygraną z zakładów systemowych samodzielnie.

W przypadku zakładów systemowych nie wymaga się, aby wszystkie rozstrzygnięcia były poprawnie wytypowane. Weźmy na tapetę system 2/3, w którym typuje się trzy zakłady, z których jeden może być rozliczony jak przegrany. Tego typu symulacje zmniejszają jednak potencjalne wygrane, zobaczmy to zresztą na przykładzie.

Stwórzmy sobie przykładowy zakład systemowy z trzema zdarzeniami w systemie 2/3:

 • Typ A z kursem 2,00,
 • Typ B z kursem 1,75,
 • Typ C z kursem 1,50.

Obstawianie systemem 2/3 pozwala na jeden błąd, zatem typuje się tak naprawdę pary zakładów: AB, AC i BC. Pary te nazywamy w bukmacherce blokami, a na każdy z nich w naszym przykładzie postawimy 10 PLN. Jak łatwo policzyć, zakład będzie nas kosztował w sumie 30 PLN.

Ile wyniesie wygrana z zakładu systemowego? Wszystko zależy od tego, które z bloków będą rozstrzygnięte poprawnie:

 • AB: 2,00 * 1,75 * 10,00 * 0,88 = 30,80 PLN
 • AC: 2,00 * 1,50 * 10,00 * 0,88 = 26,40 PLN
 • BC: 1,75 * 1,50 * 10,00 * 0,88 = 23,10 PLN
 • ABC: AB + AC + BC = 30,80 + 26,40 + 23,10 = 70,3 PLN

Jak widać, w przypadku poprawnego wytypowania wszystkich zdarzeń, kwoty wygranych w blokach sumują się. Po pomniejszeniu wygranej o postawioną stawkę wyjdzie nam zysk „na czysto” w wysokości 40,30 PLN. A gdybyśmy tak zagrali kupon AKO za te same trzy dyszki?

 • AKO: 2,00 * 1,75 * 1,50 * 30,00 * 0,88 = 138,60 PLN

Wygrane z kuponów akumulacyjnych są wyższe, a zysk z naszego kupony wyniósłby 108,60 PLN. Zakład systemowy jest jednak bezpieczniejszy, gdyż pozwala na pomyłki, które w przypadku zagrania AKO przekreślają cały kupon.

Jak obliczyć wygraną szybciej?

Jak szybciej obliczyć wygraną

Nasze wzory są przydatne, ale przecież nie chodzimy już do szkoły i nikt nie nakazuje nam liczenia „na piechotę”, prawda? Gra u bukmachera nie wymaga od nas zakładania specjalnego zeszytu do obliczeń. Nie trzeba też przypominać sobie mnożenia w słupkach i innych wyrażeń algebraicznych. Istnieją bowiem łatwiejsze i szybsze metody, aby obliczyć wygraną z zakładów bukmacherskich.

Kiedy wybierasz u bukmachera online interesujące Cię zakłady, są one automatycznie dodawane do kuponu. Wyświetlają się na nim wszystkie kursy, a także potencjalna wygrana już obniżona o podatek. Zmieniając stawkę, zaobserwujesz też automatyczne zmiany wysokości potencjalnej wygranej. Potraktuj zatem nasz artykuł jako informator, skąd biorą się zautomatyzowane obliczenia bukmachera.

Możesz również skorzystać z różnego rodzaju narzędzi internetowych do obliczania wygranych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce „kalkulator bukmacherski” lub „kalkulator kursów bukmacherskich”, by znaleźć odpowiednią aplikację. Tego typu kalkulator zakładów bukmacherskich samodzielnie policzy wysokość wygranej na podstawie podanych kursów i stawki. Pamiętaj jednak, by korzystać z narzędzi, które uwzględniają polski podatek od zakładów bukmacherskich!

Gra bez podatku u legalnych bukmacherów

Gra bez podatku u legalnych bukmacherów

Czy takie rozwiązanie jest możliwe i legalne, skoro podatki w Polsce trzeba płacić? Cóż, okazuje się, że tak! Legalni polscy bukmacherzy bez podatku znaleźli sposób, by zamortyzować graczom straty wynikające z obowiązku płacenia 12% podatku. Firmy bukmacherskie podatek ten cedują na siebie, choć zwykle sytuacja ma miejsce w ramach promocji ograniczonych czasowo.

Najczęściej gra bez podatku oznacza w praktyce podwyższenie potencjalnej wygranej o konkretną wartość procentową. W zależności od promocji bukmacherskiej, dodatek ten zwykle wynosi +14%. Niektórzy bukmacherzy zachęcają do bardziej aktywnej gry, dodając nawet +50% do wygranych z „tasiemców”. Trafienie kilkunastu zakładów na jednym kuponie może przynieść nie tylko grę „bez podatku”, ale i z wysokimi wygranymi.

Warto sprawdzić, czy Twój ulubiony bukmacher oferuje jakieś „happy hours” na grę bez podatku. Być może taka opcja funkcjonuje w ofercie podstawowej, albo jest zarezerwowana tylko dla nowych graczy. W innych przypadkach, może być to bonus ograniczony czasowo i związany z ważnymi wydarzeniami, na przykład z Mistrzostwami Świata.

Podatek od wygranej

Podatek bukmacherski i podatek od wygranej

O co w ogóle chodzi z tym podatkiem i dlaczego trzeba go płacić? Tak naprawdę, w Polsce funkcjonują obecnie dwa podatki związane z zakładami bukmacherskimi:

 • Podatek bukmacherski 12%, który odprowadzany jest od każdego zawartego kuponu.
 • Podatek od wygranej 10%, który odlicza się przy wygranych przekraczających kwotę 2280 PLN.

Podatku od wygranej nie płaci się, jeśli zwycięska kwota nie przekracza wartości 2280 PLN. Warto zatem trzymać rękę na pulsie i mieć pod kontrolą swoje kupony bukmacherskie. Jeżeli potencjalna wygrana ma spowodować potrącenie podatku w wysokości 10 PLN, warto przemyśleć inną strategię gry. Dla przykładu, można rozbić swój duży kupon na dwa i więcej mniejszych w taki sposób, aby nie płacić dodatkowej daniny na państwo.

Jak obliczyć wygraną u bukmachera? O tym warto pamiętać!

Zmierzamy już do końca naszych wywodów na temat obliczania wygranych w zakładach bukmacherskich. Czas na krótkie podsumowanie wszystkich niezbędnych wiadomości, o których warto pamiętać:

 • Jeśli chcesz samodzielnie obliczyć wysokość potencjalnej wygranej, potrzebujesz znać kursy zakładów, a także określić stawkę, za którą zagrasz.
 • Nie zapominaj o dodatkowym współczynniku 0,88 – mnożąc przez niego pomniejszasz potencjalną wygraną o obowiązkowy podatek bukmacherski.
 • Obliczając potencjalne wygrane z zakładów systemowych porównuj je z wygranymi z kuponów AKO, by zdecydować, w jaki sposób lepiej zagrać.
 • Korzystaj z kalkulatorów bukmacherskich, które dostępne są w serwisach internetowych polskich legalnych bukmacherów. Uzyskasz tam automatyczny podgląd swojego kuponu z samoczynnym obliczaniem potencjalnej wygranej.
 • Nie zapominaj o dodatkowym podatku od wygranej, który wynosi 10% dla wygranych powyżej kwoty 2280 PLN. Uniknij opłaty dzięki dzieleniu swojego kuponu na kilka mniejszych, które zapewnią takie same wygrane.

Życzymy Ci powodzenia i wysokich wygranych (pomniejszonych o podatek)! ☺

Dodaj komentarz

0